Zboží v akci
Top produkt
Do vlasů se ukládají mnohé látky, zejména minerály. Například nedostatek železa způsobuje nejen chudokrevnost, ale i poruchy v energetickém metabolismu. Železo je součástí enzymů účastnících se oxidačních reakcí, těmi organismus získává zdroje energie. Nedostatek železa způsobuje zvýšení lámavosti, řídnutí nebo i vypadávání vlasů. Rovněž nedostatek zinku, jódu a mnoha dalších prvků potřebných při syntéze testosteronu a hormonů štítné žlázy se projeví na hustotě a vlastnostech vlasového porostu.
Vynikajícím zdrojem těchto látek je dýňová olej. Obsahuje velké množství zinku, železa i vitamínů skupiny B. Železo je nutné pro tvorbu hemoglobinu a zinek je zcela nenahraditelný pro funkce celé řady orgánu i celého organismu. Je ovšem závislý na dostatku vitamínu A, protože bez něj se neaktivuje. To platí i v opačném případě, tedy pro využitelnost vitamínu A.
Čerstvé šťávy z karotky, vojtěšky a hlávkového salátu obsahují účinné látky, které jsou nutné především pro kořínky vlasů Pravidelné popíjení této směsi, tedy 3 dcl denně, pozoruhodně podpoří růst vlasů. Tato kůra by měla trvat dva až tři měsíce.
Lichořeřišnice působí především antibioticky, likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách ,dýchacích potížích atd. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu jejich růstu.
V první řadě je třeba dbát na stravu bohatou na vitamíny a minerální látky. Velmi důležitý je vitamín A, E a skupina vitamínů B a C, z minerálů je to především zinek a křemík. Všechny tyto látky a ještě mnohé další obsahuje v přírodní formě rakytník řešetlákový. Navíc bychom měli jídelníček obohatit o ořechy, mandle, dýňová, lněná a sezamová semínka nebo z nich vylisované oleje.
Na zlepšení kvality vlasů jsou vhodné esenciální mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rostlinných olejích jako je například olej brutnákový, pupalkový či lněný. Obejdeme se bez drahých, komerčně prodávaných výrobků, zatěžující organismus chemickými látkami. O tom se výrobci raději nezmiňují.
Zdroj: meduňka červenec 2010
Autor: Simona Procázková Grygárková, DiS
Zpracoval: www.ziva-strava-obchod.cz